Meble ogrodowe ich plusy i minusy


Meble ogrodowe, ich stylistyka, wielkość i materiał, z jakiego są wykonane, powinny być dostosowane do rozmiarów naszego ogrodu, jego ogólnej aranżacji oraz miejsca, w którym chcemy te meble postawić. Przy ich wyborze powinniśmy też wziąć pod uwagę, jakie są nasze możliwości przechowywania mebli przez zimę. 


Meble z plastiku są tanie, lekkie i bardzo popularne. Ich plusem jest łatwość przechowywania, utrzymywania w czystości oraz brak konieczności konserwacji. Nie wymagają one w zasadzie innych zabiegów poza myciem. Minusem jest niska trwałość - raz zepsute nie dają się naprawić a ich wygląd jest mimo wysiłków producentów mało efektowny. Sprawdzają się jako wyposażenie balkonów lub naprawdę niewielkich ogródków przydomowych. Niestety często nadają ogrodowi nieco kiczowaty wygląd, trudno też połączyć je stylistycznie z innymi elementami architektury ogrodu. Pamiętajmy, ze decydując się na plastikowe meble powinniśmy być konsekwentni w doborze reszty dodatków. Trudno oczekiwać, że stylistycznie pasować do nich będą np. drewniane płoty ogrodowe.

Drewniane meble ogrodowe są solidne, ładne a ich cena jest coraz bardziej przystępna. Niewątpliwym ich plusem, jest możliwość dokonywania napraw oraz ich zróżnicowana stylistyka. Wybór jest ogromny od klasyki poprzez country, po bardzo oszczędną wręcz ascetyczną, współczesną formę. Meble drewniane można łączyć ze szkłem i metalem, co wpływa korzystnie na ich estetykę. Łatwo też wkomponowują się w przestrzeń ogrodu. Dobrze wyglądają w aranżacji z nimi, zarówno klasyczne donice ogrodowe jak i nowoczesne aluminiowe czy szklane kwietniki ogrodowe. Drewno jest też wytrzymałe i elastyczne, należy jednak sprawdzić, czy meble zostały solidnie wykończone i właściwie zaimpregnowane. Niewątpliwym minusem, jest też konieczność regularnej konserwacji drewna. Nawet te, wykonane z bardzo twardego i wytrzymałego drewna tekowego, akacjowego lub eukaliptusowego, należy chronić przed deszczem a po sezonie przechowywać w suchym i przewiewnym, dostatecznie obszernym miejscu.

Meble wiklinowe są bardzo wygodne, ładne i lekkie. Bardzo efektownie prezentują się w ogrodzie na tle zieleni czy wśród wspinających się na pergole kwitnących pnączy. Ich cena i stylistyka jest zróżnicowana. Jeśli dysponujemy dostatecznie dużą, zadaszoną werandą lub tarasem sprawdzą się świetnie. Jednak ich podstawową wadą, jest niska trwałość oraz brak odporności, na wilgoć i zmienne warunki atmosferyczne. W zasadzie nie nadają się, by na stałe zostawić jej w ogrodzie. Również w sezonie wiosenno jesiennym lepiej osłonić je przed otwartą przestrzenią i zacinającym deszczem. Tu sprawdzą się niewątpliwie bardzo estetyczne i dostępne w centrach ogrodniczych drewniane lub wiklinowe płoty ogrodowe.

Meble metalowe coraz częściej trafiają na nasze balkony i do naszych ogrodów. Mowa tu nie tylko o ciężkich, kutych meblach, typu ława, które tradycyjnie są łączone z drewnem lub wikliną, ale również o lekkich i estetycznych meblach z aluminium. Ich plusem jest bez wątpienia trwałość i długowieczność. Podkreślić należy tez coraz większą różnorodność stylistyczna i wysoką estetykę tych mebli. Na uwagę zasługuje też duży wybór, wręcz designerskich dodatków ogrodowych. Wykonane z metalu i drewna czy wikliny wiszące i stojące kwietniki ogrodowe, półki, ale również ozdobne konstrukcje, takie jak trejaże i pergole ogrodowe. Na uwagę zasługuje coraz większa ich dostępność na rynku. Minusem jest natomiast cena zakupu metalowych mebli oraz konieczność stałej ich konserwacji oraz zabezpieczania przed korozją, za pomocą nie tanich środków. Większość mebli metalowych jest też ciężka, co może stanowić minus użytkowania zwłaszcza w przypadku przenoszenia ich czy przechowywania. 

autor: Beata Kubiak
 
s