Nowoczesne małe ogrody


Na całym świecie, człowiek od wieków zakłada ogrody, aranżując swoją, często ograniczoną przestrzeń. Powodem takiego ograniczenia przestrzeni ogrodu, mogą być względy logistyczne, choć dziś częściej wynika to z deficytu miejsca i cen gruntu w miastach. Gdy przestrzeń wokół nas staje się coraz cenniejsza a ogrody stają się mniejsze nie musi to wpływać na ich urodę i ograniczać naszych marzeń.

Planowanie przestrzeni

Oczywiście dużo łatwiej jest zakładać ogród na pustej przestrzeni, niż walczyć z czyimś, często złym gustem w małej architekturze. Zmieniać kształt wytyczonych przez kogoś ścieżek, przestawiać płoty ogrodowe, pergole czy przesuwać rabaty kwiatowe jest trudniej niż samemu je zakładać. Każdy świeżo upieczony posiadacz ogrodu, musi oprzeć się pokusie by siać i sadzić rośliny bez planu. Od tego etapu zależy przyszły kształt naszego ogrodu, Planowanie pomoże nam uniknąć niemiłych rozczarowań i oszczędzić czas oraz pieniądze. Na przestrzeń musimy patrzeć trzeźwo i obiektywnie. Mając świadomość, ze ograniczają nas płoty drewniane czy murowane nie pozwólmy im by przesłaniały nam widok, który rozpościera się za nimi. Stwórzmy przynajmniej wrażenie otwartej przestrzeni, poprzez użycie do ich budowy ażurowych konstrukcji lub zostawiając w murach okienka z metalowych prętów.

Wielowymiarowość przestrzeni

Nie zapominajmy o zaplanowaniu wielowymiarowości roślin. Nasz ogród ma nie tylko szerokość i długość, ale również wysokość. Nie wolno nam zapomnieć o wysokości- nader ważnym dla organizacji przestrzeni wymiarze. Pergole ogrodowe, drewniane czy metalowe łuki trejaże, wazy i donice ogrodowe, dla kompozycji ogrodu te elementy małej architektury są bezcenne. W odziedziczonym ogrodzie może być kilka dorosłych krzewów lub drzew, nawet jeśli nam się nie podobają, zostawmy je, nadadzą dojrzalszy wygląd ogrodowi i dodadzą wielowymiarowości otaczającej nas przestrzeni. Zawsze zdążymy je wyciąć, gdy wyrosną nowe krzewy w ich miejscu. Nie bez znaczenia jest też cień, który mogą rzucać w upalne dni. Może warto zaplanować przy nich kącik wypoczynkowy i ustawić tam meble ogrodowe.

Kącik wypoczynkowy

Kącik wypoczynkowy to bardzo ważne miejsce, najczęściej łączy dom z ogrodem, przez co obie te części wydają się sprawiać wrażenie większych, przestronniejszych. Mieszanina formalnych i nieformalnych nasadzeń, urozmaicona sezonowymi kwitnącymi roślinami, umieszczonymi w stylistycznie dopasowanych kwietnikach ogrodowych, donicach czy misach, sprawia, że przestrzeń staje się atrakcyjna przez cały rok. Kącik wypoczynkowy powinien być wyposażony w dopasowane stylistycznie do charakteru ogrodu drewniane meble ogrodowe lub meble wykonane z innego materiału. Krzew czy żywopłot posadzony przy kąciku wypoczynkowym osłoni nas przed wścibskimi spojrzeniami sąsiadów id poczucie intymności. W małym ogrodzie płoty czy parawany mogą dodatkowo ograniczać przestrzeń i widok, co pogłębi wrażenie przytłoczenia.


Współcześni projektanci mają bardzo kreatywne podejście do tych maleńkich przestrzeni dając nam możliwość wyboru stylistyki i aranżacji ogrodu jak kolejnego wnętrza. Często taka mała przestrzeń silniej nawet pobudza wyobraźnię ogrodnika i zmusza go do maksymalnego wykorzystania każdego centymetra ziemi. Choć trudno zaprzeczyć, że brak miejsca ogranicza w pewien sposób wybór, zarówno roślin, jaki elementów małej architektury- jednak w ogrodnictwie czasem mniej znaczy lepiej. 

autor: Beata Kubiak
 
s