Zagospodarowanie ogrodu- złudzenie optyczne


Ze względu na ceny gruntów, ogrody zwłaszcza w miastach są nieduże. Nic dziwnego, że od czasu do czasu marzymy o powiększeniu terenu. Jeśli nie możemy go powiększyć fizycznie pozostaje nam stosować sztuczki odnoszące się do strony wizualnej, czyli do złudzenia optycznego. 

Przestrzeni niedużych ogrodów nie powinny ograniczać mury czy lite drewniane płoty ogrodowe. Wrażenie powiększenia ogrodu uzyskamy stosując do budowy płotu elementy, które nie ograniczają nam widoku na zewnątrz. W sklepach ogrodniczych dostępne są za nie duże pieniądze, gotowe elementy na płoty ogrodowe z wikliny, drewna, plastiku czy metalu. Nie jestem zwolenniczką betonowych płotów, ale jeśli już zdecydujemy się na nie, pozostawmy sobie w nich okienka, by stworzyć, choć iluzję, częściowego otwarcia przestrzeni. Wybór jest duży a kwestia zdecydowania się na konkretny rodzaj, pozostaje jedynie kwestią gustu. 

Złudzenie optyczne, powiększenia przestrzeni terenu, można uzyskać też za pomocą prostego zabiegu, jakim jest dobór kolorów, o co w ogrodzie nie trudno. Wystarczy na tle grupy ciemnogranatowych kwiatów, których kolor daje iluzję głębi, umieścić żółte lub pomarańczowe elementy by wzmocnić ten efekt. Takimi elementami kolorystycznymi, mogą być kwietniki ogrodowe z żółto lub pomarańczowo kwitnącymi kwiatami.
 Iluzję głębi uzyskamy też poprzez kontrast światła i cienia. Oświetlona słońcem polanka, wydaje się być znacznie dalej od nas niż jest w rzeczywistości. Warto wiec postawić na wielopiętrowość ogrodu by uzyskać w nim miejsca zacienione i nasłonecznione o różnych porach dnia. 

Do tego celu można wykorzystać też znaną od lat konstrukcję teatralną, jaką są kulisy. Zasłaniają one przed wzrokiem całe połacie terenu skupiając uwagę widza na sobie. Takimi pięknymi dekoracjami są niewątpliwie żywopłoty, trejaże czy pergole ogrodowe.
Przy ich pomocy możemy podzielić ogród na wiele zakątków, które mogą mieć indywidualną kolorystykę czy stylistykę a co może najważniejsze dają nam poczucie intymności. To w takim miejscu można, postawić drewniane meble ogrodowe i urządzić kącik wypoczynkowy. Warto zadbać o to by nie tylko same konstrukcje, takie jak trejaże czy drewniane pergole, stanowiące naturalne ściany ogrodu były piękne. Zadbajmy by obsadzić je pnącymi roślinami, które są efektowne, nie wymagają wielu zabiegów pielęgnacyjnych a nierzadko też pięknie pachną.

Nawet nieduży ogród, pięknie urządzony, od wiosny do próżnej jesieni może stać się dodatkowym pokojem, w którym odpoczywamy, przyjmujemy znajomych i obcujemy z naturą. Współczesne ogrody mają swój styl i design. Planując ich architekturę, nie zapominajmy by odpowiednio do wybranej stylistyki dobrać meble ogrodowe, poduszki donice ogrodowe czy kwietniki. Wszystkie te elementy wystroju, powinny tworzyć spójną stylistycznie całość.

autor: Beata Kubiak
 
s